560 CFOS

560 CFOS


Wednesday, February 14, 2018

Bluewater Sports Update

Owen Sound | by Bayshore News Staff  

Alex Cunningham Reports

Hi, I'm Alex Cunningham with your Bluewater Sports report

Bluewater Junior Boys Basketball Playoffs at Walkerton

Championship Final

Georgian Bay Thunder crushed Saugeen District Royals 60-47

The Senior title was won by the host Walkerton Riverhawks who defeated the Kincardine Knights 61-35.

Bluewater Boys Curling Championship at Port Elgin Curling Club

" A " Final

Saugeen District Royals blanked Sacred Heart Crusaders 15-0

" B " Final

Sacred Heart Crusaders clipped John Diefenbaker Trojans 11-2

The CWOSSA Boys & Girls Curling Championship will be staged at the Port Elgin & Southampton Curling Clubs on February 27th & 28th

Bluewater Girls Ice Hockey Kincardine District Knights crushed Sacred Heart Crusaders 10-1.

That's your Bluewater Sports Update, thanks for visiting bayshorebroadcasting.ca,
I'm Alex Cunningham.


Yesterday's Scores

Bluewater North Junior Boys Basketball
at Walkerton District Community School

Georgian Bay Thunder 39 John Diefenbaker Trojans 34
Saugeen District Royals 57 St. Mary's Mustangs 45
Georgian Bay Thunder 60 Saugeen District Royals 47


Bluewater North Senior Boys Basketball
at Walkerton District Community School

Walkerton Riverhawks 70 Grey Highlands Lions 27
Walkerton Riverhawks 61 Kincardine District Royals 35


Varsity Girls Curling

Saugeen District Royals 9 Walkerton Riverhawks 1
Sacred Heart Crusaders 9 John Diefenbaker Trojans 6
Saugeen District Royals 9 Sacred Heart Crusaders 2
Walkerton Riverhawks 8 John Diefenbaker Trojans 5
Walkerton Riverhawks 10 Sacred Heart Crusaders 2


Varsity Boys Curling

Saugeen District Royals 12 John Diefenbaker Trojans 1
Sacred Heart Crusaders 12 Kincardine District Royals 4
Saugeen District Royals 15 Sacred Heart Crusaders 0
John Diefenbaker Trojans 9 Kincardine District Knights 3
Sacred Heart Crusaders 11 John Diefenbaker Trojans 2


Varsity Girls Ice Hockey

Kincardine District Knights 10 Sacred Heart Crusaders 1


Standings

Bluewater North Junior Boys Basketball

St. Mary's Mustangs  8 & 0
Georgian Bay Thunder  6 & 2
Grey Highlands Lions  3 & 5
Bruce Peninsula Panthers  3 & 5
Owen Sound District Wolves  0 & 8


Bluewater South Junior Boys Basketball

John Diefenbaker Trojans  6 & 2
Saugeen District Royals  5 & 3
Kincardine District Knights  4 & 4
Walkerton Riverhawks  3 & 5
Sacred Heart Crusaders  2 & 6


Bluewater North Senior Boys Basketball

St. Mary's Mustangs  4 & 0
Grey Highlands Lions  1 & 3
Owen Sound District Wolves  1 & 3


Bluewater South Senior Boys Basketball

Walkerton Riverhawks  8 & 0
Kincardine District Knights  5 & 3
Sacred Heart Crusaders  4 & 4
John Diefenbaker Trojans  2 & 6
Saugeen District Royals  1 & 7


Bluewater North Girls Curling

Grey Highlands Lions  2 & 0
Georgian Bay Thunder  0 & 0
Owen Sound District Royals  0 & 2


Bluewater South Girls Curling

John Diefenbaker Trojans  4 & 2
Walkerton Riverhawks  4 & 2
Saugeen District Royals  4 & 2
Sacred Heart Crusaders  0 & 6


Bluewater North Boys Curling

St. Mary's Mustangs  4 & 0
Grey Highlands Lions  3 & 1
Owen Sound District Wolves  1 & 4
Georgian Bay Thunder  1 & 4


Bluewater South Boys Curling

Saugeen District Royals  6 & 0
Kincardine District Knights  3 & 3
Sacred Heart Crusaders  2 & 4
John Diefenbaker Trojans  1 & 5


Bluewater Girls Ice Hockey

Kincardine District Knights  6 & 0
Grey Highlands Lions  5 & 1
St. Mary's Mustangs  3 & 2
Saugeen District Royals  2 & 2
Sacred Heart Crusaders  1 & 4
Walkerton Riverhawks  1 & 4
John Diefenbaker Trojans  0 & 5


Bluewater Boys Ice Hockey

St. Mary's Mustangs  5 & 0
Sacred Heart Crusaders  4 & 2
Owen Sound District Wolves  3 & 4
Grey Highlands Lions  3 & 5
Kincardine District Knights  1 & 5


Bluewater North Junior Girls Volleyball

St. Mary's Mustangs  8 & 0
Owen Sound District Wolves  6 & 2
Peninsula Shores Phoenix  3 & 5
Grey Highlands Lions  3 & 5
Georgian Bay Thunder  0 & 8


Bluewater South Junior Girls Volleyball

Walkerton Riverhawks  8 & 0
Sacred Heart Crusaders  6 & 2
John Diefenbaker Trojans  4 & 4
Kincardine District Knights  2 & 6
Saugeen District Royals  0 & 8


Bluewater North Senior Girls Volleyball

Owen Sound District Wolves  7 & 1
Grey Highlands Lions  7 & 1
St. Mary's Mustangs  3 & 5
Georgian Bay Thunder  3 & 5
Peninsula Shores Phoenix  0 & 8


Bluewater South Senior Girls Volleyball

Kincardine District Knights  6 & 2
Sacred Heart Crusaders  6 & 2
Saugeen District Royals  5 & 3
Walkerton Riverhawks  2 & 6
John Diefenbaker Trojans  1 & 7


Bayshore Broadcasting Corporation
© 2018 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc